NIEMCY
16-19 października

W tych dniach zaplanowaliśmy wyprawę na niemieckie kamieniołomy. Mieszkaliśmy po stronie czeskiej w bardzo wygodnym i tanim pensjonacie. Nie napiszę gdzie... Zapraszam do spotkania i wspólnego wyjazdu. Naprawde pięknie i spokojnie. Nurkowiska ciekawe i dające wiele wrażeń. Od głebokości po ciekawe dna i ich urządzenie. Najładniejszym okrzyknęliśmy Horkę ale numer " 1 " to Sparmann. Zapraszam do ogladania galerii z nurkowisk.
Napewno wrócimy tam w przyszłym roku. Niemieckie kamieniolomy stają sie kolejną cykliczną imprezą Naszego klubu.

Kilka słów o kamieniołomach i nurkowiskach.

Wetro

Kamieniołom nieczynny, głębokość jaką osiągnęliśmy to 47 metrów ale można głębiej.
Prawdę mówiąc oprócz głębokości nic ciekawego. Pozostałości rusztowania i kawałek szyny to wszystko co napotkaliśmy. Jest jeszcze sztolnia ale do niej nie dotarliśmy. Z mojego wywiadu wiem, że to zawalisko i ciężko to znaleźć i wpłynąć. Warunki na nurkowisku bardzo skromne. Sanitariaty jak w dawnym NRD. Jedna wiata i kilka stanowisk poskładanych z ławek parkowych i europalet. Jest możliwość nabicia gazów ale nie sprawdzaliśmy jakości i cen. Wstęp płatny 7 Euro od osoby. Czy nienurkujący płacą ... ? Nie pytaliśmy. Ale w Naszej ocenie akwen na jedno, max dwa nurkowania. No i możliwość pobytu jak deszcz nie pada bo inaczej ... Trzeba mieć swój dach. A do tego "podłoga" robi się błotnista. Elektryka dostępna a więc można się w budyneczku bazowym podpiąć do prądu.

Wetro - galeria

Horka

Bardzo przyjazne nurkowisko i baza. Duża połać łąki dla przyjezdnych, kilka wiat i możliwość wynajęcia sali wykładowej. Sanitariaty na bazie kontenerów sanitarnych czyste i zadbane. Co zaskakuje to, że nikt nie biega i nie krzyczy o opłatę wstępu. Poprostu każdy, idzie i płaci wstęp a otrzymuje bardzo miłą obsługę i ... batonika. Na osłodę taki miły gest. Akwen ma głębokość około 38 metrów. Bogato przystrojone dno, dużo miejsca na głębokości poniżej 36 metrów. Do wody trzeba zejść po schodach ze stalowych kratownic. Stabilne schody, w miarę szeroko. Do wody można wejść po schodkach aż do momentu całkowitego zanurzenia. Uważam, że warto tam pojechać na szkolenie DEEP DIVER jako dla alternatywy Svobodnych Hermanic. Wstęp płatny 10 Euro od osoby. Możliwość bicia gazów i noclegu w przybazowym hoteliku. Warunki w hoteliku pewnie schludne ale nie sprawdzaliśmy. W razie czego jest strona Baza nurkowa HORKA można sobie sprawdzić.

Horka - galeria

Sparmann

No i "wisienka na torcie" Naszej wyprawy do Niemiec.
Nurkowisko kameralne, nie jest to wielkie jezioro ale kamieniołom o dużej głebokości sięgającej 68 metrów. Bardzo wygodna baza, przebieralnia zamknięta i w miarę potrzeby ogrzewana. Pełny węzeł sanitarny i gastronomiczny. Możliwość noclegów w przyzwoitych warunkach. Jost Krause - właściciel udostępnia wszystkie gazy. Osobiście dba o komfort nurkujących, udostępni i omówi całe nurkowisko, wszystko z uśmiechem i na totalnym luzie. Pojechaliśmy tam jako pierwsze miejsce. A trzeba było jechać tam na koniec wyprawy...

Zamieszczam link do strony bazy Baza nurkowa Sparmann.

Jak się przekonacie bardzo przyjaźnie. Wstęp płatny 10 Euro za dzień od osoby. Naprawdę warto tam pojechać. Miejscową atrakcją w wodzie są oswojone jesiotry zachowujace się jak domowe pieski. Poprostu mega czad ! gdy możemy głaskać rybę a ta będzie jeszcze bardziej podpływać i się "łasić" ...

Sparmann - galeria